Sağlık Düşüncesi Dergisi 10.Yıl Töreni geçtiğimiz Şubat ayında Medipol Üniversitesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Programa sağlık dünyasının yöneticileri, üniversitelerden akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ve SD Dergisinin yazarları katıldı. Kokteyl ve dergi kapaklarından oluşan serginin ardından başlayan törenin sunuculuğunu, SD’nin Yayın Kurulu Üyelerinden Prof. Dr. Akif Tan üstlendi. Gecede açılış konuşmasını Medipol Üniversitesi Rektörü ve SD’nin editörü Prof. Dr. Sabahattin Aydın yaptı. Konuşmasında sağlığın yönetim bilimlerinden teknolojiye, doğa bilimlerinden mühendisliğe kadar geniş bir alanı kapsadığını ancak tıbbın daha çok insan bedenine odaklandığını anlatan Aydın, pozitif bilimin kalıpları arasına sıkışarak ufkun genişlemesinin her zaman mümkün olmayacağını söyledi. SD’nin misyonuna değinen Aydın, toplumda iyileştirmeye yönelik algıya sahip sağlık kavramını bir düşünce platformuna taşımayı hedeflediklerini, dolayısıyla da işin içine mantık ve felsefe gibi birçok alanı dahil ettiklerini kaydetti. Mevlana’nın pergel metaforuna atıf yapan Aydın, SD’yi bir ayağını sağlığa koymuş ama tüm evreni dolaşan bir anlayışla tasarladıklarını söyledi. Aydın şöyle dedi: “SD’de sağlıkla ilgili aklınıza gelen her şeyi bulabilirsiniz. Ama odak noktası hayatın niteliğini artırmayı hedefleyen sağlıktır. 10 yıldır aralıksız bir şekilde yayımlanan SD Dergisi, vakıf anlayışına sahip amatör bir ekip tarafından hazırlanıyor. Fakat bu amatör ruhun arkasında takdir edilmesi gereken bir profesyonel destek var.”

Aydın ve Erdöl söyleşi gerçekleştirdi

Aydın’ın konuşmasının ardından SD Yayın Kurulu Üyelerinin görüşlerinden ulaşan “10.Yıl Filmi” izlendi. Program kapsamında Prof. Dr. Sabahattin Aydın, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl ile mini bir söyleşi yaptı. SD’de röportajı yayımlanan isimler arasından vefat eden 5 kişinin kısa bir film ile anıldığı gecede bir dijital anket gerçekleştirilerek katılımcılara ülkemiz sağlık politikaları ve SD’ye dair sorular yöneltildi. SD Yayın Kurulu Üyelerine ve dergiyi hazırlayan teknik ekibe plaketlerinin takdim edildiği programın sonunda tüm konukların katılımı ile toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.

KUTU…

Sağlık dergileri ve SD Konya’da konuşuldu 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında Konya Necmettin Erbakan Üniversitesinde bir panel düzenlendi. Aynı zamanda SD’nin Yayın Kurulu Üyesi Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker’in ev sahipliğinde düzenlenen panele SD Yayın Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Sabahattin Aydın, Prof. Dr. Recep Öztürk ve Prof. Dr. Hanefi Özbek katıldı. “Sağlığın Gelişiminde; Sağlık Dergileri ve Bilimsel Dergilerin Geleceği” başlıklı panelde ilk sözü alan Prof. Dr. Sabahattin Aydın, İngilizce dergi çıkarmanın kolaycılık olduğunu söyledi ve bilimin anadilde yapıldığını vurguladı. Aydın sözlerini şöyle sürdürdü: “Bilimi kendi dilinizde yaparsanız, o bilimsel kavramları kendiniz türetirsiniz ve sizin kavramlarınızla dünya düşünmeye başlar. Sizin düşünce biçiminizle dünya şekillenir. Siz başkasının diliyle bilim yaparsanız o bilim sizin olsa bile düşünce yapısı sizin olamaz. Siz o zaman başkasının düşünce metoduyla kendi ürettiğinizi pazarlamaya kalkarsınız ki bu çok zor bir süreçtir. Kültürel bir yok oluşa bile gidebilir.” “Bilimsel Yayınlarda Nicelik Arttı, Nitelik de Artmalı” Bilimsel yayınların niceliğinin arttığını ancak niteliğin kötü durumda olduğunu söyleyen Prof. Dr. Recep Öztürk ise Türkiye’deki yayınların yüzde 50’sine pratik olarak atıf yapılmadığını ifade etti ve bu durumu düzeltmek için yapılması gerekenleri anlattı. Prof. Dr. Hanefi Özbek de bir yayın hazırlanırken araştırmacıların etik konularda duyarlı olması gerektiğini kaydetti. İnsanların dertlerini unutabileceği bir uğraşının olması gerektiğini de belirten Özbek şiir, müzik, fotoğraf ve resim gibi bir uğraş edinenlerin bilimsel eserlerinde de niteliğinin arttığını söyledi. Konuşmaların ardından hediye takdimi ile program sona erdi.

SD (Sağlık Düşüncesi ve Tıp Kültürü) Dergisi, Mart-Nisan-Mayıs 2017 tarihli 42. sayıda, sayfa 50-51’de yayımlanmıştır.