Köşe Yazıları

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

SD Platform yazarı olan Dr. Altuntaş, 1961 yılında İstanbul’da doğdu. Pertevniyal Lisesi'nin ardından 1985’te İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1996 yılında doçent oldu. 1999’da Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi iç Hastalıkları Klinik Şefliği’ne atandı. 2003–2005 arasında aynı hastanede başhekimlik görevini yürüttü. Halen Endokrinoloji ve Metabolizma Klinik Şefi olan Dr. Altuntaş, Metabolik Sendrom Derneği'nin kurucuları arasında yer almaktadır. Altuntaş, evlidir ve 3 çocuk babasıdır.

Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

'Şevket Usta'nın ardından...

Gönül kapısı herkese açık, virane görünümlü ama divane gönüllü bir tevhid ustası, Dökümcü Şevket Usta da vuslata erdi. Biz doktorları gerçekte bir gönül doktoru olduğunu fark ettirmeden zahirde hasta-doktor ilişkisi ile oyaladı ve göçtü.  

Aslında her şey çok sevdiği olağanüstü hal sahibi Ali Öztaylan’ın bu dünyadan göçü ile başladı. 11 ay sonra da Şevket Usta daha fazla dayanamayarak bu dost kervana katıldı ve diğer sevgilileri Ali Öztaylan, Latif Baltutan ve de Selçuk Eraydın’ın yanına gitti.

Tevhid felsefesine göre programladığı hayatında her şey tekliğin, birliğin bir sembolü idi. Tek rakamlı dünyasında kendine göre bir tarz oluşturmuştu. Cep telefonunu bu yüzden 0532’den 0533 çevirmişti. 0533…1313 gibi. Oturduğu bina 5. Kat, 19 numara idi. Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yattığında hep 29 numaralı odayı tercih etti.  Zaten tek günlerde yanımıza gelirdi. Kendisine verilen ilaçları tekli rakamlara çevirerek alırdı. 2x1 olmaz, 3x1 olurdu. İnsülin dozlarını keza tek rakam üzerinden uygulardı.

Hayatına tam bir mağfiret disiplini hâkim idi. Günümüzde moda olan 'kendine iyi bak' sözüne kızar, 'Gönlüne iyi bak' derdi.

Şevket Ağabey insanları toplamak için değişik bir metot bulmuştu. Yedirmek, yedirmek, ikram etmek... İnsanlara hallerine göre kitap hediye etmek… Hediye etmek ne kelime adeta kitaplara boğmak… 'Almadan verme'  üzerine kurulu dünyasında vererek topladığı insanlara tevhid felsefesinin kapılarını da aralıyordu. Örneğin bize köfte ısmarlarken yarım ekmeğin içersine 7 tane, 9 tane, 11 tane koyulacak diye tembih ederek siparişler verirdi.

Kendisi şişman, gönlü şişman Şevket Usta’nın dostlarına ettiği şu duayı hep özleyeceğiz.

Yediğiniz içtiğiniz sizde miraç ola
Dostlar bizimle ola
Gönüller huzur bula
İlim ola, ibadet ola, aşk ola!

Sevgili dost Şevket Usta, Şevket Demirci, 11 Temmuz 2009 tarihinde Kastamonu'nun Çatalzeytin ilçesindeki çok sevdiği köyünde gönül dostlarını son kez toplayarak toprağa verildi. Ruhu şad olsun…

Şevket Demirci (1942-2009...)

Bu yazı 4891 kez okundu

Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?