Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

"Normal doğum baskısı öldürdü" haberi yalanlandı

Sezaryen tartışmalarının sürdüğü şu günlerde Semiha Şakir Doğumevi’nde meydana gelen ve dün bazı haber kanallarında "Normal doğuma zorlanan anne öldü" şeklinde verilen haberlere İstanbul Sağlık Müdürlüğü'nden yalanlama geldi.

Semiha Şakir Doğumevi’nde meydana gelen olayla ilgili yapılan basın açıklaması şu şekilde:

“Bugün ( 31.7.2012 ) bazı internet haber sitelerinde Süleymaniye Doğum ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Semiha Şakir Doğum Evi’nde Şükran Tuğ (41 yaş) adlı hastanın, doktorun normal doğumda ısrar etmesi sebebiyle hayatını kaybettiği iddialarına yer verilmiştir. Müdürlüğümüz, haberde yer alan iddiaların tam olarak gerçeği yansıtmadığından ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına aşağıdaki açıklamayı yapma gereği duymuştur.

Şükran Tuğ adlı 41 yaşındaki obez hasta 30.07.2012 saat 18.07 de miad geçmesi ( 40 haftalık doğum süresini aşması) şikâyetiyle Acil Polikliniğine müracaat etmiştir. Beşinci gebeliği olan hastanın bundan önceki iki doğumu normal yolla yaptığı ve iki kürtajı olduğu öyküsünde yer almaktadır. Haberde yer aldığı gibi doktor tarafından hiçbir şekilde hasta normal doğuma zorlanmamıştır. Yapılan muayenede bulguların normal olması ve daha önceki doğumlarını normal yolla yapması sebebiyle hasta 31.07.2012’de saat 01.30’da doğum zamanı geldiği için normal doğum masasına alınmıştır. Doğum esnasında gelişen ani komplikasyon nedeni ile mavi kod alarmı verilmiştir. Mavi kod ekibinin müdahalesi sonrası bebekte Fetal Bradikardi (Bebekte kalp atışlarının düşmesi) tespit edilerek hasta ameliyata alınmıştır. Ameliyat sonrası durumu stabil olan hastanın servise yatışı gerçekleştirildi. Saat 08:35’te hastanın genel durumunun aniden fenalaşması üzerine tekrar Mavi Kod alarmı verildi. Ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen hasta hayata döndürülemedi.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.”

1 AĞUSTOS 2012 Bu haber 6974 kez okundu

EtiketlerHabere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?