Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

"10 kişiden 1'inde böbrek rahatsızlığı var, organ nakilleri artmalı"

Türkiye Nefroloji Derneği İzmir Şube Başkanı Prof. Dr. Taner Çamsarı, Türkiye'de ve dünyada 10 kişiden 1'inde böbrek rahatsızlığı bulunduğunu belirterek, 'Türkiye'de 3 bin böbrek nakli olan hasta var. Ancak 15 bin nakil bekleyenin yer aldığı liste mevcut'' dedi.

Kaynak: AA

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 8 Mart Dünya Böbrek Günü dolayısıyla böbrek hastası çocuklara özel ''1. Tepecik Çocuk Nefrolojisi Panayırı'' adı altında etkinlik düzenlendi.
     
Prof. Dr. Çamsarı, etkinlikte yaptığı konuşmada, böbrek rahatsızlıklarında tanı konulmasında yaşanan gecikmenin, hastayı böbrek iflasına götürdüğünü belirtti. Dünyada, 500 milyondan fazla insanda çeşitli böbrek hastalıkları bulunduğuna dikkati çeken Çamsarı, Türkiye'de ve dünyada 10 kişiden 1'inde böbrek rahatsızlığı olduğunu, Türkiye'de 3 bin böbrek nakli olan hasta bulunduğunu, ancak 15 bin nakil bekleyenin yer aldığı liste mevcut olduğunu vurguladı.
     
''Organ bağışlayan sınırsız mutluluk verir''

Böbrek yetmezliğinde çeşitli tedavilerin uygulandığını, ancak en kaliteli tedavinin böbrek nakli olduğunu ifade eden Çamsarı, şöyle konuştu:
     
''Türkiye'deki 75 bin böbrek hastasından 55-60 bini makine diyalizi, 5 bini karın diyalizine giriyor. 3 bin hasta nakille sağlığına kavuşmuş. Nakil sayısı en az 15 bin olmalı. Ancak Türkiye'de kadavra bağışı bilinci yok. Böbrek hastalığında öncelikle bilinçli davranıp hastalığın olması engellenmeli. 2016'da 120 bin böbrek hastasının diyalize gireceği tahmin ediliyor. Kadavra bağışı bu nedenle çok önemli. Organ bağış kartı almakla donör olunmaz, ailenize, siz yaşamınızı yitirdiğinizde gönül rahatlığıyla organlarınızı bağışlayabileceklerini telkin edin. Organ bağışı böyle olur. Organlarını bağışlayan, çok sayıda insana sınırsız mutluluk ve sağlık verecektir.''
     
Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nefroloji Kliniğinden Doç. Dr. Önder Yavaşcan ise böbrek hastalığı bulunan 10 çocuktan 9'unun önlenebilir nedenlerle böbrek rahatsızlığı yaşadığını, çocukların bebeklikten itibaren tuz tüketiminden uzak tutulmasının hastalığın önlenmesinde büyük rolü bulunduğunu anlattı.
     
Çocuk Nefroloji Kliniği olarak, 13 yılda 62 böbrek nakline imza attıklarını kaydeden Yavaşcan, nakillerin 24'ünün son 4 yıl içinde gerçekleştirildiğini söyledi.
     
Etkinlikte konuşmaların ardından böbrek nakli ile sağlıklarına kavuşan çocuklar Hikmet Şen ve Yüksel Uz ile diyaliz tedavisi gören Sedef Nur Tetik, tedavilerini anlattıkları mektupları okudu.
     
Gönüllülerden kurulu Mavi Sanat Tiyatro Grubu'nun panayıra katılan böbrek hastası çocuklar için ''Masalın Sonu'' isimli oyunu sahnelediği etkinlikte, İzmir Sağlık Müdürlüğü Halkla İlişkiler Birimi personeli de pandomim gösterisi yaptı.

9 MART 2012 Bu haber 2124 kez okundu

EtiketlerHabere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?