Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

Eczacılar “veresiye” çalışıyor

9. Bölge Eskişehir-Bilecik Eczacılar Odası Başkanı Yücel Yenilmez, veresiye ilaç satan Eskişehirli eczacıların şu an 3 milyon TL'ye yakın alacağı olduğunu söyledi.

Son dönemde ilaç ödemelerinin birçoğunun hastaların üzerine yıkıldığını ve vatandaşın bunu karşılayabilecek durumda olmadığını ifade eden Yenilmez, "Özellikle düşük ücretle çalışan hastalarımızın aileleri, ilaç alırken yanlarında para olmayınca veresiye yazdırıyor" dedi.

Eczacıların hastalara ceplerinde para yok diye ilaç vermeme gibi bir lükse sahip olmadığını kaydeden Yenilmez, "Hastalarımız lüks bir tüketim yapmıyor. Sağlıklarına kavuşmaları için ilaçlarını veriyoruz. Veresiye verme işi eczanelerde ciddi boyutlara ulaştı. Benim eczanemde iki defter dolu. Hastalarımızın işlerini halledebilmek için bunu yapıyoruz ama bu eczanelerin taşıyabileceği yükün üstüne çıktı. Küçük sermaye ile çalışan eczacıların dayanacak gücü kalmadı. Bunun için veresiye verme işi durabilir. Vatandaşlarımız da ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıya kalabilir" diye konuştu.

Yenilmez açıklamasını şöyle sürdürdü: "Eskişehir'de 300'e yakın eczane var. En az olanının 4 bin TL alacağı var. Eskişehirli eczacıların şu an vatandaşlardan 3 milyon TL'ye yakın alacağı var. Aslında bu eczanelerin alışık olmadığı bir durum. Daha önce insanlar eczaneye veresiye teklif etmezdi bile. Böyle bir durum karşısında eczacı büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya kalıyor. Bir tarafta mütevazı bir sermaye ile mesleğini yapan eczacı, diğer tarafta karşısında bir insanlık dramı. Veresiye defterimizde en çok asgari ücretlilerin borcu var. En çok işçiler ve esnaf yazdırıyor. Bu insanlar paraları olduğu için keyfi yazdıran insanlar değil. Gerçekten paraları olmadığı için yazdıran insanlar. Maaşlarını aldıklarında gelip ödüyorlar ama hemen arkasından doktora gittikleri için borç devam ediyor."

Hasta Yusuf Sarı ise, cebinde parası olmadığı veresiye ilaç aldığını belirterek, "Gün geliyor, cebimizde para olmuyor. Biz de eczacılara söylüyoruz. Sağ olsunlar, idare ediyorlar. Biz sağlığımız için veresiye defterine yazdırıyoruz. Eczacılara vatandaşlara yardımcı oldukları için teşekkür ediyorum" dedi.

9 MART 2012 Bu haber 1852 kez okundu

EtiketlerHabere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?