Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

Araştırma: "Grip aşısı, risk altındakileri daha az koruyor"

Danimarkalı bilim adamlarının araştırmasına göre, grip aşısı, özellikle korunması gereken risk altındaki hasta grubunda daha az etkili oluyor.

Kaynak: AA

Alman Aerztezeitung gazetesinin haberine göre, sonuçları İngiliz Tıp Dergisinde (BMJ) yayımlanan araştırmada bilim adamları, 2009-2010 dönemindeki domuz gribi salgını esnasındaki verileri değerlendirdi.
     
Danimarka'da yapılan araştırmada, domuz gribi aşısının genel olarak aşılananların yüzde 70'inde koruma sağladığı, risk altındaki yaşlı ve kronik hastalarda ise aşının koruyuculuğunun sadece yüzde 49'da kaldığı görüldü.
     
Domuz gribi aşısının, salgının ileri safhasında yapıldığına da dikkati çeken bilim adamları, aşının, grip nedeniyle yatarak tedavi görenlerin sayısını da belirgin şekilde azaltmadığını belirtti.
     
Grip aşılarının yaşlı ve kronik hastalarda azami koruma sağlamadığının bilindiğini ifade eden uzmanlar, çocuk ve gençlerin aşılanmasının önerilmesi üzerinde durulması gerektiğini kaydediyor.
     
Grip virüslerinin özellikle kreş ve okullarda kapıldığı, çocuk ve gençler aracılığıyla toplumda yayıldığı ifade ediliyor. 5-18 yaş arasındaki nüfusun yüzde 20'sinin aşılanmasının, 65 yaş üstündekilerde grip nedeniyle ölümleri, bu risk grubunun yüzde 90'ının doğrudan aşılanmasından çok daha etkili şekilde engelleyeceği öngörülüyor.
     
Çocuk ve 19 yaşına kadar olan gençlerin grip virüsü kapma ihtimali, 60-64 yaş arasındakilerden 23 kat daha fazla.

21 ŞUBAT 2012 Bu haber 2408 kez okundu

Habere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?