Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

500 gramlık bebeğe küvözde kalp ameliyatı

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, erken doğumla dünyaya gelen bebek, 500 gramlık kilosu nedeniyle ameliyathaneye taşınmasında risk görüldüğü için kuvözünde ameliyat edildi.

Kaynak: AA

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 23 haftalıkken dünyaya gelen ve ''Melek'' adı verilen bebekte, doğumsal kalp rahatsızlığı tespit edildi. İlaç tedavisine yanıt vermeyen bebek, henüz 18 günlükken DEÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şevket Baran Uğurlu başkanlığındaki ekip tarafından ameliyata alındı.

Prof. Dr. Uğurlu'nun 500 gramlık kilosu nedeniyle ameliyathaneye taşınmasında risk görerek kuvözünde gerçekleştirdiği operasyonla bebeğin kalbinden çıkan iki büyük atardamar arasındaki açıklık başarıyla kapatıldı.

Ameliyat ekibinde yer alan Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kır, anne karnındaki bebeklerde kalpten çıkan iki atardamar arasında doğal olarak bulunması gereken açıklığın doğumdan kısa bir süre sonra kendiliğinden kapanması gerektiğini söyledi. Kır, bu açıklığın kapanmaması durumuna ''PDA'' adı verildiğini kaydetti.

Melek bebeğin doğumunun ardından da kendi bölümlerinden PDA açısından konsültasyon istendiğini anlatan Kır, ''Değerlendirmemizle hastada geniş bir PDA olduğu saptandı. Kapatmak için öncelikle ilaç tedavisine başvurduk fakat delik kapanmayıp, bebeğin genel durumunda gelişme olmaması üzerine kalpteki açıklığı cerrahi olarak kapatma yoluna gittik'' dedi.

DEÜ'DE AMELİYAT EDİLEN EN KÜÇÜK BEBEK
Yrd. Doç. Dr. Kır, ''Bebek, operasyon anında 500 gramdı. Yatak başında ameliyat, merkezimizin tercih ettiği bir yöntem. Çünkü bu kadar düşük doğum ağırlıklı bebeklerin operasyon odasına taşınmasında birtakım sorunlar yaşanıyor ve genel durumlarında bozukluklar ortaya çıkıyor. Bu nedenle kuvöz ortamında, yatak başında ameliyathane şartları oluşturularak operasyonu tercih ediyoruz. Daha önce bu tür yatak başı operasyonlar 800-900 gramlık bebeklere başarılı bir şekilde yapıldı. Fakat merkezimizde bu kadar küçük bir bebeğe ilk kez PDA ameliyatı yapıldı. Bebeğin operasyon sonrasında genel durumu gayet iyi. Kilo aldı. Yavaş yavaş göğüs tüpünü de çıkardıktan sonra solunum cihazından ayırmaya çalışacağız'' dedi.

21 ŞUBAT 2012 Bu haber 3391 kez okundu

Habere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?