Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

"Türkiye, 2050 yılında dünyada en fazla Alzheimer hastası olacak 4 ülkeden biri"

Türkiye'nin 2050 yılında dünyada en fazla Alzheimer hastası olacak 4 ülkeden biri olduğu ifade edildi.

Kaynak: AA

Türkiye Psikiyatri Derneği Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi Bilimsel Çalışma Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu, Dünya Alzheimer Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye'de Alzheimer hastalığının sık görüldüğünü ve ailelerin stres altında bulunduğunu belirtti.
    
Alzheimer'ın, unutkanlıkla başlayan, kişinin zihinsel yetilerini elinden alan ve bakıma muhtaç duruma getiren bir hastalık olduğuna dikkati çeken Kulaksızoğlu, bu hastalıkta aynı zamanda pek çok psikiyatrik belirtinin bir arada görülebildiğini ve hem hastanın hem de ailenin yaşam kalitesinin ciddi derecede düşebildiğini vurguladı.
    
Nüfusun yaşlanmasına paralel olarak giderek artış gösteren hastalığın, dünyada 6. en sık ölüm nedeni olduğuna dikkati çekti.
    
Her yıl bu hastalığın dünyaya yaklaşık 605 milyar dolara mal olduğunu dile getiren Kulaksızoğlu, ''Bu rakam tüm dünya bütçesinin yüzde birini oluşturmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye 2050 yılında dünyada en fazla Alzheimer hastası olacak 4 ülkeden biridir'' ifadesini kullandı.
    
Ülkede yaklaşık 400 bin Alzheimer hastası bulunduğunu, bu hastaların aileleri de hesaba katıldığında hastalığın çok geniş bir kitleyi ilgilendirdiğini belirten Kulaksızoğlu, bir araştırmaya göre hastaların yüzde 75'inin hastalık hakkında bilgi sahibi olmadığını, hastaya bakım verenlerin yüzde 27'sinde ciddi depresyon ve tükenme bulunduğunu bildirdi.
   
Alzheimer hastalarının en az yüzde 50'nin tanı ya da tedavi almadan hayatını kaybettiğini belirten Kulaksızoğlu, aynı araştırmaya katılanların yüzde 83'ünün yaşlanınca bunamanın ''normal'' olduğu düşüncesi taşıdığını kaydetti
    
Kulaksızoğlu, ''Ülkemizde yaşlı sağlığı ve artacak olan Alzheimer hastalığı için politikalar ve uygulamalar geliştirilmesi, ilgili sivil toplum örgütlerinin aktivitelerini artırması acil ihtiyaçtır'' değerlendirmesinde bulundu.

22 EYLÜL 2011 Bu haber 2599 kez okundu

Etiketler


Alzheimer ,


Habere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?