Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

Kopan kafa derisi yerine dikildi

9 yaşındaki Seren, mercimek ekme makinesinin merdane kısmına saçlarını kaptırdı. Kaşlar ve kulaklarla birlikte tamamen kopan kafa derisi yerine dikildi. İyileşmeye başlayan Seren'in saçları da çıkıyor.

Ankara'dan Çorum'daki dedesini ziyarete giden ve tarlada çalışan dedesini izleyen 9 yaşındaki Seren Yurtsever, traktöre bağlı bulunan mercimek ekme makinesine, arkadan bağlı olan saçlarını kaptırdı.

Küçük kızın kafa derisi kaşlarını ve kulaklarını da kapsayacak şekilde koptu. Saçın makineye sıkışması sonucu cihazın durmasıyla Yurtsever, ölümden döndü.

Acil olarak hastaneye kaldırılan Seren Yurtsever, Çorum Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk müdahalenin ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ile temas kurularak, kopan parça ile birlikte dört saatlik bir yolculuktan sonra Ankara'ya getirildi.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanları, önce kopan parçadaki damarları mikroskop altında hazırladı. Daha sonra küçük kızın kafasındaki damarlar ameliyata hazır duruma getirildi.

Yaklaşık beş buçuk saatlik ameliyatın ardından Yurtsever'in kopan kafa derisi başarılı bir operasyonla yerine dikildi.

Operasyon, Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Serdar Nasır başkanlığında Dr. Elçin Apdulayev, Dr. Engin Öcal ile Dr. İpek Suher'den oluşan ekip tarafından gerçekleştirildi.

EN BÜYÜK KOPMA VAKASI
HÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Nasır, olayın bugüne kadar karşılaştıkları en büyük parça kopma vakası olduğunu belirterek, ''Yaptığımız dünyada da çok sık karşılaşılan bir ameliyat değil. Eskiden merdaneli çamaşır makinesi kullanıldığında bu tür vakalarla karşılaşırdık, ama bu denli büyük bir kopma çok karşılaşılır bir durum değil. Genellikle hep kafanın bir bölümünün koptuğu vakalarla karşılaştık. Ancak, Seren'in kafa derisi tamamen kopmuş ve kafatası görünür bir haldeydi. Kopan parça bulunduğu için çok şanslı, yoksa sonuç hiç iyi olmazdı'' diye konuştu.

Operasyonda mikro cerrahi yönteminin kullanıldığını ve kaşlarının altından başlayan ve iki kulağı da kapsayarak ensede bitecek şekilde kopan deriyi yerine diktiklerini anlatan Nasır, ameliyatın çok başarılı geçtiğini ve hiçbir sorunla karşılaşmadıklarını söyledi.

Nasır, ameliyat sonrasında yüzde 90 dokunun yaşadığını belirterek, ''Seren, bize kafa kemiği açık halde gelmişti. Buz dolu bir kap içinde gelen kopan parça hiçbir sorun çıkmadan yerine dikildi. Seren'in saçları tekrar eskisi gibi çıkabilecek. Gerçekten çok zor bir ameliyattı. Tüm ekip, başarılı bir iş çıkardı. Şu anda, bölgedeki yüzde 90 doku yaşıyor. Geri kalan yaşamayan dokuları da daha sonra sağlam dokularla tamamlayacağız. Ameliyattan bu yana hastamızın saçları çıkmaya başladı bile'' dedi.

2 NİSAN 2010 Bu haber 2653 kez okundu

EtiketlerHabere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?