Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

TEB: İlaçta tek yetkili Bakanlık olsun

Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Özgür Özel, ilaç ve ilaç benzeri ürünlerin üretiminden tüketimine ve tüketimi sonrası beklenen ve beklenmeyen etkilerine kadar uzanan süreçte, tek yetkilinin Sağlık Bakanlığı olması gerektiğini bildirdi.

Kaynak: AA

Özel, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan, ''Sir Hunter, Romeo Juliet, Ziroll, Grinex, EFR-X'' isimli ürünlerin Sağlık Bakanlığınca toplatılmasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, bu konuda acilen yasal düzenleme yapılması gerektiğini belirterek, yetkilileri ve hastaları uyardı.
    
Bu ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılması gereken etken maddeleri ve türevlerini bulundurduğunun tespit edilmesi nedeniyle piyasadan geri çekilmesine karar verildiğine işaret eden Özel, şunları kaydetti:
    
''Bu durum yıllardır altını çizdiğimiz bir gerçeği bir kere daha görünür kılmaktadır. Bazı üreticiler ve ithalatçılar, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılması gereken etken maddeyi/maddeleri içeren ürünler hakkındaki ruhsat başvurularını, 'ürün içeriğinin bitkisel olduğu' iddiası ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığına yapmaktadır. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ise mevzuatına dayalı olarak ve teknik yetersizlikler nedeniyle içerik tespiti yapmadan, beyana dayalı ruhsat vermektedir. Bu durum, halk sağlığını gün geçtikçe artan oranda tehdit altında bırakmaktadır.''
    
İlaç ya da ilaç etkisi gösteren ürünlerin kullanımının uzmanların kontrolünde yapılması gerektiğini vurgulayan Özel, bu nedenle bu ürünlerin mutlaka doktor tavsiyesi ile ve eczacı danışmanlığında kullanılmasının önemine işaret etti.
    
Bunu sağlamanın temel yolunun ise ilaç ve ilaç etkisi gösteren ürünlerin konunun uzmanı kamu otoritesi tarafından denetlenmesi olduğunu belirten Özel, ''İlaç ve ilaç benzeri ürünlerin üretiminden tüketimine ve tüketimi sonrası beklenen ve beklenmeyen etkilerine kadar uzanan süreçte, tek yetkili olması gereken kurum Sağlık Bakanlığı'dır'' ifadesini kullandı.
    
Özel, ister bitkisel, ister kimyasal içerikli olsun ilaç etkin maddeleri içeren her türlü ürünün Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılması ve bu ürünlerin yalnızca eczanelerden halka ulaştırılması konusunda gerekli düzenlemelerin derhal yapılması gerektiğini bildirdi.
    
Vatandaşlara da uyarılarda bulunan Özel, ''Sağlığınızla ilgili konularda mutlaka bir hekime başvurunuz, gerek hekim tarafından tavsiye edilen gerekse reçete ile satışı zorunlu olmayan ilaç ve ürünlerin temini için mutlaka tek yetkili ve güvenilir ilaç temin birimi olan eczanelere başvurunuz ve eczacınızdan danışmanlık hizmeti alınız. Sağlık alanında, basın yayın organları aracılığıyla, yetkisiz ve bilgisi olmayan kişilerce verilen ve birçoğu gerçeği yansıtmayan bilgilere itibar etmeyiniz'' dedi.

27 ŞUBAT 2010 Bu haber 1796 kez okundu

Etiketler


TEB , ilaç ,


Habere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?