Haberler

  • Yazı Büyüklüğü A(-) A(+)
  • Paylaş

'Epilasyon hekimsiz olmaz' denildi, 2 bin 500 cihaz çöpe gitti

Sağlık Bakanlığı'nın 1 Ocak 2010 itibariyle foto epilasyon yapan güzellik salonlarına kapatma kararı alması sektörü karıştırdı. İthal edilen 2 bin 500 epilasyon cihazı elde kaldı.

Kaynak: Sabah

Türkiye'nin bütün büyük şehirlerinde foto epilasyon yapan güzellik salonlarının, Sağlık Bakanlığı'nın çıkardığı yönetmelikle 1 Ocak 2010 tarihi itibariyle kapatılmasına karar verildi. Ancak alınan karara sektörde faaliyet gösteren güzellik salonlarının yanında yurtdışından epilasyon cihazı ithal eden firmalarla, bu işten para kazanan güzellik uzmanları tepkili. İlgili yönetmelik lazer epilasyon dahil tüm medikal estetik uygulamaların hastane ve polikliniklerin sadece dermatoloji veya plastik cerrahi polikliniklerinde veya bu branş hekimlerinin özel muayenehanelerinde yapılması öngörüyor. Sağlık Bakanlığı'nın 2 yıl önce güzellik salonlarında foto epilasyona izin verdiğini dile getiren lazer epilasyon aletleri ithalatçısı Innova'nın Medikal Direktörü Şenol Öztürk, "O dönemde Güzellik Salonları 2 bin 500 tane IPL denilen foto epilasyon cihazı aldı ancak yönetmelik değişince cihazlar firmaların elinde kaldı. Piyasada IPL çöplüğü oluştu. İşlerimizde yüzde 40 düşüş var" dedi. 4 yıl önce pratisyen hekimlerle uzman doktorlara 3 aylık Medikal Estetik Hekimliği eğitimi ile bu cihazları kullanma yetkisi verildiğini ve 5 bine yakın doktorun bu sertifikayı aldığını belirten Öztürk, "Medikal Estetik Hekimleri Derneği yönetmeliğe karşı dava açtı. Şimdi herkes beklemede" dedi.

'VERİLMİŞ HAK GERİ ALINAMAZ'
Yasal olarak verilmiş hakların geri alınamayacağını belirten İstanbul Güzellik Uzmanları ve Güzellik Salonu İşletmecileri Derneği Başkanı Ayşe Aydın, "Aldığımız sertifikalar Milli Eğitim Bakanlığı onaylı. Güzellik salonları foto epilasyon uygulayamaz diyemezler. Türkiye'de 800 bine yakın güzellik salonu var ve bunların büyük bir bölümü IPL cihazı almış durumda. Bu cihazların fiyatı 20 - 80 bin euro arasında değişiyor. Ciddi bir mağduriyet var. Açılan davalara biz de müdahil olduk" dedi.

İthalatçılar zorda

Hekim olan bir mesul müdür ya da bünyesinde en ez bir tane hekim çalıştırması şartı getirilen 'Güzellik Merkezleri'nin ise bir dilekçe vererek polikliniğe dönüştürülmesini öngören yasanın işlemediğini belirten Şenol Öztürk, "Dilekçe verenler hâlâ ruhsat almak için bekliyorlar" dedi. Şu anda ithalat yapan firmaların kiralama sistemiyle ayakta kalmaya çalıştığına dikkat çeken Ayşe Aydın ise, "Güzellik merkezleri ve salonları yasal sıkıntılardan dolayı parayı cihazlara bağlamak istemedikleri için kiralama sistemini hayata geçiriyor. Salonlar epilasyon isteyen müşterileri olursa cihazı getiren firmanın yetkililerini hekim eşliğinde çağırıyor, uygulama yapılıyor, ücret ödeniyor ve günlük uygulamadan sonra firma cihazını alıp gidiyor" diye konuştu.

1 MART 2010 Bu haber 2063 kez okundu

Etiketler


hekim ,


Habere ait görsel bulunamamıştır.

Habere ait yorum bulunamamıştır. Yorum yazabilmek için üye girişi yapınız

Diğer Haberler

TÜM HABERLER
  • SON SAYI
  • KARİKATÜR
  • SÖYLEŞİ
  • Şehir hastaneleri hakkında düşünceniz nedir?